Can Fidancılık ülkemizde aşılı kaliteli ve bol verimli ceviz fidanı üretimi ve satışındaki deneyimini 1981 yılından beri gelen engin gayret, çaba ve tecrübesine borçludur. 35 yıldan beri sürdürülen bu çaba ve gayret neticesinde Can Fidancılık gerek ülkemize ve gerekse yurt dışına pek çok Balkan Ülkesi ile Türki Cumhuriyetlerine yaptığı kaliteli aşılı ceviz fidanı ihracatıyla kendisini bu sektörde kanıtlamış lider firmadır. Can Fidancılık olarak yurt içine olduğu kadar yurt dışına Balkan Ülkelerinden Türk Cumhuriyetlerine ve Orta Doğu’dan Orta Asya’ya kadar geniş bir coğrafyada aşılı ve kaliteli ceviz fidanı ihracatı gerçekleştirmekteyiz.

(Посетителям нашего сайта могут помочь российские саженцы грецкого ореха. Адрес нашего русскоязычного сайта: https://www.sazhentsevorekha.com/)

Bir fidan sevdalısı olarak 1970’ li yılların sonunda tanıştığım minnet ve rahmetle andığım hocam Sayın Dr. Gültekin Çelebioğlu’nun o yıllarda Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde düzenlemiş olduğu tüm kurs ve seminerlere katılarak 1981 yılında Türkiye’de ilklerden birisi olarak aşılı ceviz fidanı üretimine başladım. Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde görevli ve Türkiye çapında uzun yıllar boyu kaliteli ceviz yetiştiriciliği konusunda araştırma yapmış ve ülkemizi Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Adıyaman’a kadar karış karış gezerek kaliteli ceviz cinslerini tespit etmiş bu nedenle “Ceviz Adam” lakabını almış, hayır duası ve rahmetle andığımız Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Gültekin Çelebioğlu ile tanışmam güzel Türkiye’miz için önemli bir dönüm noktası olmuştur.

FINDIK ÜRETİMİNDE DÜNYA LİDERİ OLAN ÜLKEMİZ CEVİZ ÜRETİMİNDE NEDEN LİDER OLMASIN?
Can Fidancılık ülkemizde aşılı kaliteli ve bol verimli ceviz fidanı üretimi ve satışındaki deneyimini 1981 yılından beri gelen engin gayret, çaba ve tecrübesine borçludur.

Ceviz ağacının bilinen en eski anavatanı İran ve Anadolu topraklarıdır. Bu sebeple kaliteyi güvence altına alan yöntemlerle ticari amaç güden yeni kurulacak adına uygun aşılı ceviz fidanı bahçeleriyle ülkemiz kısa sürede fındıkta olduğu gibi ceviz üretiminde de dünyada ilk sırayı almaya adaydır.

Yaklaşık 35 sene önce işe başladığım ilk yıllarda Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde rahmetli Dr. Gültekin Çelebioğlu’nun üstün gayret ve katkılarıyla ülkemiz için gerek erken verime yatma, gerek kabuk inceliği ve kurtlanma oranı, gerek kuru ve yaş iç ağırlığı ile protein, karbonhidrat ve yağ miktarı vb. en ince ayrıntısına dek ülkemiz için geliştirmiş olduğu en kaliteli fidanlardan yalnızca 7-8 adet anaç olarak yalvararak alabildim.

İşte pratikte o yıllarda temeli atılan Can Fidancılık 35 yıldır değerli ülkemizin ve geniş yelpazeye yayılmış bölge coğrafyası ülkelerinin hizmetindedir.

O günden bugüne Türkiye’ye hemen tüm illerimize dağılmış olan çoğu verime yatmış ve bir kısmı yeni dikilmiş en az 15-20 milyon adet ceviz ağacının anası anaç olarak kullandığım yalnızca bu 7-8 adet kaliteli fidandı.

Daha sonraki yıllarda Chandler, Fernor, Pedro gibi çok daha verimli ve kaliteli Amerikan ve Fransız ceviz çeşitlerinin de üretimimize eklenmesiyle kalitede ve verimlilikte önemli adımlar atılmıştır.

Can Fidancılık aşılı ceviz fidanı üretimi, dikimi ve bakımı konusundaki 35 yıllık derin tecrübe ve birikimini bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hiçbir çıkar gözetmeksizin saygıdeğer halkımızla paylaşmaktan kıvanç ve onur duymaktadır.

ÖNEMLİ NOT: SON ZAMANLARDA MAALESEF İSMİMİZ VE ÜNVANIMIZ BAZI İNTERNET SİTELERİNDE KULLANILARAK TAKLİDİMİZ YAPILMAKTADIR. BİZE GÜVENEN SAYGIDEĞER MÜŞTERİLERİMİZİN BU KONUYA HASSASİYET GÖSTERMELERİ ÖNEMLE DUYURULUR.

CAN FİDANCILIĞIN YEGANE VE TEK İNTERNET SİTESİ: www.canceviz.com

Mustafa CAN
Uzm. Dr. Orhan CAN