Neden Aşılı Ceviz Fidanı

Aşılı Ceviz Fidanı Neden Tercih Edilmeli?

Aşılı ceviz fidanı aşılanmadan dikilirse ürün verimi 10-15 yıl gibi çok uzun yıllar sonra başlamaktadır. Ayrıca aşısız dikilen fidanın ne tür bir meyvesi olacağı önceden kestirilemez çünkü heterozigottur.

Aşılı ceviz fidanı yetiştirmek için kış aylarında toprağa dikilen çetin ceviz ilkbaharda topraktan fide olarak çıkar ve etkin bir bakımla Temmuz, Ağustos aylarında aşıya getirilerek kaliteli adına uygun anaç ağaçlardan alınan kalemlerle aşılanır.
Aşılanan bu fide bir kış üzerinden geçtikten sonra ilkbaharda tomurcuklanır ve aşı noktasından büyümeye başlar. İşte bu fide kasım aralık ayına doğru çeşidine göre 120-160 cm.’ye kadar büyür.
Büyüyen aşılı ceviz fidesi toprağa ilk dikiminden iki yıl sonra yerinden sökülerek başka uygun bir yere dikime ve satışa hazır hale gelmiştir.
(Посетителям нашего сайта могут помочь российские саженцы грецкого ореха. Адрес нашего русскоязычного сайта: https://www.sazhentsevorekha.com/)
Aşılı ceviz fidanları dikildikten sonra bir-iki yılda hemen hepsi meyvesini gösterir. Meyveleri fidanın türüne göre iri seyrek ya da orta boylu ama üzüm salkımı gibi sık olabilmektedir.
Ticari amaçla bahçe kurmak isteyenlere bahçenin kurulacağı yerin iklim koşulları ve bitki örtüsü göz önüne alınarak kendilerine 33 yıllık deneyimimizin verdiği derin tecrübeyle tarafımızdan en uygun türler önerilmektedir.
Şebin, Bilecik gibi yerli çeşit aşılı bir ceviz fidanından;
5-7 yaşında yıllık 8 – 10 kg.,
10 yaşında 20 – 30 kg. ve
20 ila 60 yaşları arasında türüne göre yıllık 50 – 80 kg. arasında ürün almak mümkündür.
Yabancı çeşitlerden özellikle Chandler, Pedro ve Fernor cinsi fidanlar oldukça fazla verimlidir.
Bir Chandler fidanı;
5-7 yaşında 25 – 30 kg.,
10 yaşında 40 – 60 kg.,
20 ila 60 yaşları arasında 80 – 150 kg. arasında ürün vermektedir.
Ayrıca Chandler fidanı geç çiçeklenmesi nedeniyle baharda erken gelen donlara karşı oldukça dayanıklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir