Ceviz Fidanlarında Leucostoma Kanseri

Ceviz Fidanlarında Leucostoma Kanseri

Aşılı ceviz fidanları ile büyüyen ceviz ağaçlarında görülen Leucostoma kanseri en tehlikeli hastalıklardan biri olup, kış mevsiminin sert geçmesi sonucunda genç filizlerde ve yaşlı ağaç dallarında kurumalar (soğuktan yanma) sonucu ağacın dal ve gövdesinde zamk şeklinde kırmızı mantarlar oluşması ile ortaya çıkan bir hastalıktır.

Ağaç gövdesinde ve dallarda meydana gelen bu hastalık genellikle ağaçta ki kuru dalların (soğuktan yanan)budanmaması ve budanan kuru dalların bahçe dışına çıkartılarak imha edilmemesi sonucu oluşmaktadır.

(Посетителям нашего сайта могут помочь российские саженцы грецкого ореха. Адрес нашего русскоязычного сайта: https://www.sazhentsevorekha.com/)

Ceviz bahçesi oluşturulurken yörenin iklim koşullarını dikkate almadan rastgele fidan dikimi yapılması bu tür hastalıkların oluşmasına yol açmaktadır. Mevsim şartlarına uygun dikim sonucu o yılki hava şartlarından dolayı medyana gelen dal kurumaları muhakkak temizlenmelidir. Budama yapılan her dal aşı macunu ile kapatılmalı ağaç altında ve bahçe içerisinde hastalıklı dallar imha etmelidir. Sonbaharda ve ilkbaharda yapılan bordo bulamaçları ile ağaçları basınçlı makinelerle ilaçlamalıyız.

LEUCOSTOMA KANSERİ önlem alınıp tedavi edilmez ise ağaçlarda verim düşüklüğü ve kuruma sonucu ağaç ölümleri gerçekleşir. Aşılı ceviz fidanları ile bahçe kurulumunda oldukça dikkat edilmelidir.

Bahçe kurduktan sonra yeterli profesyonel destek alındıktan sonra ağaçların kalitesi ve verimi bakımından ciddi sorunlar oluşmaz. Sizlerde can ceviz den satın aldığınız aşılı ceviz fidanları için yardıma ihtiyacınız olduğu konularda destek alabilir bahçenizden en maksimum verimi elde edebilirsiniz. Sabır ve özenle oluşturduğunuz bahçenizden aşılı ceviz fidanları ile 3 yıl içinde verim almaya başlayarak birikimlerinizin karşılığını almaya başlarsınız. İhmal edilen ceviz fidanları ileride Leucostoma gibi ciddi hastalıklara yakalanarak tüm emeğinizin ve paranızın çöpe gitmesine sebep olur. Bir bebek gibi bakıp büyütmek gerekir. Doğaya ne sunarsanız size karşılığını verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir